close
تبلیغات در اینترنت
شباهت امام زمان به پيامبر اکرم

آماده باش

شباهت امام زمان به پيامبر اکرم

 

آن حضرت شبيه ترين مردم به جدش رسول خداست؛ در روش و جهاد و در انقلاب عليه ظلم و طغيان و در دگرگون ساختن سيستم حاکم بر جامعه از دزدي و غارت و به هم ريختگي و نگراني و اضطراب و در تبديل آن به نظام و سيستمي که حقوق و حيثيات را حفظ و امنيت و آرامش و هر آنچه موجب خوشبختي مردم مي شود. وقتي که قائم آل محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - ظهور کند، همان کاري را مي کند که جدش رسول الله کرد. بنابراين، تاج و تخت طاغوتها و ستمگران را در هم مي شکند و نظامهاي سياسي را که بر دروغ و نيرنگ و نفاق هستند، بر مي چيند و همه جوانب و مفاهيم عدل را برقرار مي کند.

روايات و اخبار زيادي از پيغمبر اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم- و ائمه هدي - عليهم السلام - که به ما رسيده، دلالت مي کنند که حضرت امام منتظر، شبيه جدش رسول الله - صلي الله عليه و آله و سلم - است، برخي از آنها عبارتند از:

1- عبدالله فرزند مسعود از پيغمبر اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - نقل مي کند که فرمود:«مردي از دودمان من خروج مي کند که همنام من و خلق و خويش او خلق وخوي من است و زمين را از عدل و داد پر خواهد کرد».

2- حذيفه از پيغمبر اسلام - صلي الله عليه و آله و سلم - روايت مي کند که فرمود:«اگر از دنيا فقط يک روز (هم) مانده باشد، هر آينه خداوند در همان روز، مردي را که همنام من و خوي او خوي من و کنيه اش ابوعبدالله است، مبعوث مي کند و مردم بين رکن و مقام کعبه با او بيعت مي کنند و خداوند دين را

به وسيله او به جامعه برمي گرداند و پيروزيهاي فراواني به دست مي آورد، تا جايي که هيچ کس روي زمين نماند مگر آنکه گوينده «لا اله الا الله» شود».

«سليمان» از جا برخاست و پرسيد: اي رسول خدا! او از کدام اولاد شماست؟

فرمود: «او پسر اين فرزندم مي باشد (و با دست به امام حسين - عليه السلام - اشاره کرد)».

3- عايشه از پيغمبر اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - روايت مي کند که فرمود:

«المهدي رجل من عترتي يقاتل علي سنتي کما قاتلت انا علي الوحي». [1] .

«مهدي، مردي از عترت من مي باشد که بر اساس سنت من مقاتله مي کند همچنانکه من بر اساس وحي، مقاتله نمودم».

4- جابر بن عبدالله انصاري از پيغمبر اسلام - صلي الله عليه و آله و سلم - روايت مي کند که فرمود:

«المهدي من ولدي، اسمه اسمي و کنيته کنيتي، اشبه الناس بي خلقا و خلقا تکون له غيبه و حيره تضل فيها الامم، ثم يقبل کالشهاب الثاقب يملوها عدلا و قسطا کما ملئت جورا و ظلما». [2] .

«مهدي از فرزندان من وهمنام و هم کنيه من است. از همه مردم در خوي و شمايل به من شبيه تر است، او داراي غيبتي است که امتها در آن تحير پيدا مي کنند و سپس مانند

ستاره تابان ظهور مي کند و زمين را بعد از آنکه از جور و ستم پر شده باشد، از عدل و داد پر مي کند».

5- حضرت امام جعفر صادق - عليه السلام - با سلسله سند خود از جد بزرگوارش حضرت رسول اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - روايت مي کند که فرمود:

«المهدي من ولدي اسمه اسمي و کنيته کنيتي، اشبه الناس بي خلقا و خلقا تکون له غيبه و حيره حتي تضل الخلق عن اديانهم فعند ذلک يقبل کالشهاب الثاقب فيملوها قسطا و عدلا کما ملئت ظلما و جورا». [3] .

«مهدي از فرزندان و همنام و هم کنيه من است، از نظر خلق و شمايل، شبيه ترين مردم به من است، داراي غيبتي است که مردم در اثر تحير، از دينشان گمراه مي شوند و در اين شرايط است که همانند ستاره درخشان، ظهور مي کند و زمين را از قسط و عدل پر مي کند، همچنانکه از ظلم و جور پر شده بود».

6- حضرت امام جعفر صادق - عليه السلام - با سلسله سند از جدش رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - روايت مي کند که فرمود:

«القائم من ولدي اسمه و کنيته کنيتي و شمائله شمائلي و سنته سنتي يقيم الناس علي ملتي و شريعتي و يدعوهم الي کتاب ربي عزوجل، من اطاعه فقد اطاعني و من عصاه فقد عصاني و من انکره في غيبته فقد انکرني و من کذبه فقد کذبني و من صدقه فقد صدقني الي الله اشکو المکذبين لي في امره، الجاحدين بقولي في شانه و المضلين لامتي عن

طريقته و سيعلم الذين ظلموا اي منقلب ينقلبون». [4] .

«قائم آل محمد، از فرزندان من، همنام و هم کنيه من، شمايل او شمايل من، سنت و روش او سنت من است. مردم را بر شريعت و راه من، قرار مي دهد و آنان را به کتاب خداي عزوجل (قرآن) دعوت مي کند. هر کس از ا و پيروي کند، در حقيقت از من پيروي نموده و هر کس که از او نافرماني کند، مرا نافرماني نموده، هر کس او را در غيبتش انکار کند، مرا انکار کرده، هر کس ا و را تکذيب نمايد، مرا تکذيب نموده، هر کس ا و را تصديق کند، مرا تصديق نموده و من از تکذيب کنندگان و منکرين او و گمراه کنندگان مردم از راه و طريقه او، به خداي متعال شکايت مي برم و ستمکاران به زودي خواهند دانست که به چه کيفرگاه و دوزخ انتقامي بازگشت مي کنند».

اين حديث از روشنترين احاديث نبوي است که دلالت دارد بر اينکه حضرت مهدي - عليه السلام - در بسياري از امور همانند جدش رسول اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - مي باشد.

7- «ابو صالح سليلي» در کتاب «الفتن» از حضرت اميرالمومنين - عليه السلام - روايت کرده است که فرمود: حضرت مهدي - عليه السلام - از نظر خلق و شمايل و محاسن و صفات برجسته، شبيه ترين مردم به رسول خداست. [5] .

و مانند اين روايات از پيغمبر هدايت و از ائمه اهل بيت - عليهم السلام - در تاريخ، فراوان آمده و همه آنها آشکارا دلالت دارند که مهدي منتظر، نه فقط در خلق و خوي و شمايل که به سبب آنها بر انبيا امتياز پيدا کرده است، بلکه در

حرکت و اقدامات اصلاحي و مبارزه و جهادش در نابودي جور و ستم و تحقق بخشيدن به حق و عدالت در زمين، شبيه جد بزرگوارش رسول خداست.

 


+ نوشته شده درچهارشنبه 21 مهر 1389ساعت 7:56توسط ایلیا | | تعداد بازدید : 777

مطالب قبلی

صفحات وبلاگ

شهادت امام حسین برهمگان تسلیت باد شهادت امام حسین برهمگان تسلیت باد